Duyurular

Üniversitemizde Bahar Dönemi Tamamen Uzaktan Eğitim Yapılacaktır

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, bu sene bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sürdürmeye karar verdiklerini açıkladı. Saraç, YÖK Genel Kurulu toplantısında alınan kararları açıklamak üzere basın toplantısı düzenledi. 12 Mart'ta devlet kararıyla üniversitelerin de diğer okullar gibi eğitim öğretime ara verdiğini hatırlatan Saraç, 23 Mart tarihi itibariyle eğitim öğretimin kesintiye uğramaması ve uygulamada birlik düşüncesiyle verilen bu aranın sonlandırıldığını ve eğitim öğretimin dijital ortamda, uzaktan ve açıktan öğretim ile başlatıldığını bildirdi. Saraç, koronavirüs salgınının bütün hızıyla devam ettiğini, bir süre daha evde kalmanın ve sosyal faaliyetlerden feragatte bulunmanın gençler dahil bütün yaş grupları için elzem olduğunu dile getirdi. Dünya genelinde 150'den fazla ülkede çeşitli derecelerdeki üniversitelerin kapatıldığını kaydeden Saraç, bu durumda YÖK'ün görevinin bilimsel süreçlerin, akademik faaliyetlerin en az hasarla bu badireyi atlatmasına çalışmak olduğunu kaydetti. Saraç, daha sonra YÖK Genel Kurulu’nun yükseköğretim bahar dönemi ile ilgili aldığı kararı, şöyle açıkladı: …

"Bu sene bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretim imkanları ile sürdürmeye karar verdik. Yani bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. Üniversitelerimiz uzaktan eğitim, açıköğretim ve dijital öğretim imkanları altında sunamayacakları programları/dersleri ve uygulamalı dersleri yaz aylarında belirledikleri takvim içinde tamamlayacaklardır. Diğer bir ifade ile bu program ve dersler için bahar dönemi takvimini yaz aylarına taşımış oluyoruz. Türk yükseköğretiminin yaz okulu tecrübesi üniversitelerimiz için son derece değerli bir imkan sunmaktadır. Yaz okulunun bitiş tarihleri göz önünde tutularak önümüzdeki yıl eğitim öğretim takvimini belirleyeceğiz."

“KAMPÜSLERDE ÖĞRENCİ OLMAMASI EN DOĞRU KARAR”

Kontrolden çıkan bir durum söz konusu olmadan bu olağanüstü zor süreci yöneteceklerini ve en az hasarla atlatacaklarını ifade eden YÖK Başkanı Saraç, "Kampüslerde rektörlüklerce gerekli görülmeyen durumlar dışında öğrenci bulunmaması en doğru olandır. Bu konuda üniversitelerimiz gerekli tedbirleri alacaktır. İdari ve akademik personelin ise asgari oranda ve seyreltilerek görevlerini yapmaları için gerekli tedbirlere dair bir müddetten beri yönlendirmelerimiz ve kararlarımız bulunmaktadır. Üniversitelerimiz ile daimi olarak 7/24 irtibat halindeyiz" dedi.

Saraç ayrıca, üniversite hayatının eşsiz bir sosyalleşme ortamı olduğunu belirterek, "Fakat sevgili öğrencilerimiz; yaşadığımız bu olağanüstü günlerde örgün öğretime ara vermek durumundayız. Bu süreçte dijital imkanlardan sizler için sonuna kadar istifade etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

LİSANSÜSTÜNDE DE UZAKTAN EĞİTİM

Saraç, YÖK Genel Kurulu’nun bahar dönemi ile ilgili kararının yüksek lisans öğrencileri için de geçerli olup olmadığının sorulması üzerine, şöyle konuştu: Bu söylediğimiz eğitim öğretimin bütün düzeyleri için geçerli. Lisans, önlisans ve lisansüstü için de geçerli. Bu hususta asla bir ihmalkarlık söz konusu olmasın istiyoruz. Yaz okulları öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması, başarısızlıklarını bir şekilde telafi etmeleri veyahut da kendi ellerinde olmayan devamsızlıklarını telafi etmeleri için öngörülmüş, sisteme kazandırılmış bir husustur ve yaz okulu tecrübesi bu zorlu günlerde yaz öğretimi sürecine evrilerek bu sıkıntılı günleri üniversitelerimizin aşmasına da yardımcı olacaktır diye düşünüyoruz."

Uzaktan Öğretim Süreci Hakkında Bilgilendirme

Dünya genelinde etkili olan Korona-virüs salgını nedeniyle ara verilen örgün lisans ve lisansüstü eğitim ve öğretim faaliyetlerimize uzaktan öğretim sistemiyle devam edilecektir. 30 Mart 2020 tarihinde başlayacak eğitimler, Blackboard Open LMS uygulaması ve Blackboard Collaborate sanal sınıf sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir. …

Sisteme https://ticaret.mrooms.net/ adresinden ulaşılmaktadır.

Öğrencilerimiz Blackboard Open LMS uygulamasında duyurulacak linkler aracılığıyla doğrudan derse katılabileceklerdir. Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZEM) web sitesi online eğitim girişleri için yeniden düzenlenme aşamasında olup derslerin başlayacağı 30 Mart 2020 Pazartesi günü kullanıma sunulacaktır. Erişim, mevcut OBS sistemine giriş için kullanılan “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” ile sağlanabilecektir.

Şifrelerini unutan öğrencilerin sorunlarını daha hızlı çözebilmek adına şifre yenileme işlemleri destek sistemi üzerinden yapılacaktır. Öğrenciler http://destek.ticaret.edu.tr adresi üzerinden hesap oluşturarak, şifremi unuttum alanı üzerinden tc kimlik numarası, öğrenci numarası ve cep telefonu bilgilerini girerek yeni şifre talebi yapabilirler.

Derslerin süreleri YÖK Uzaktan Eğitim Mevzuatı gereği bir ders için azami 75 dakika olacak şekilde yeniden planlanmıştır. Yeni ders programları için web sitemizdeki duyuruları takip edebilirsiniz.

Öte yandan üniversitemizde Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Programları ve Uzaktan Öğretim ile verilen zorunlu lisans dersleri (Türk Dili, Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi, Genel İngilizce, Şehir ve İstanbul) dönem başında planlandığı şekilde ALMS Sisteminden Advencity programı kullanılarak devam etmektedir. Uzaktan öğretim alt yapısında gerekli testler yapılmıştır, alt yapı mevcut öğrencilerimizin istediği dersi alabileceği kapasitededir.

Önemli Linkler

UZEM için; http://uzem.ticaret.edu.tr/

Ticaret E-Kampus Sistemi: https://ticaret.mrooms.net/